
Jednym z popularniejszych zabiegów stomatologii estetycznej jest wybielanie zębów. Przy użyciu odpowiednich narzędzi i preparatów lekarz stomatolog może zredukować przebarwienia powstałe na szkliwie i przywrócić uzębieniu naturalną barwę. Na czym dokładnie polega cała procedura? Ile kosztuje wybielanie zębów i kto może mu się poddać? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście – przeczytaj.
Skąd się biorą przebarwienia na zębach?
Żółte i ciemne plamy na zębach najczęściej są powodowane przez żywność. Mocna herbata, czerwone wino, jagody, wiśnie, kurkuma – to tylko niektóre produkty mogące przyczyniać się do powstawania przebarwień. Wpływ na kolor zębów mają także przyjmowane doustnie leki i suplementy diety. W trosce o zdrowy i naturalnie wyglądający uśmiech nie można zapominać o właściwiej higienie jamy ustnej. Nieprawidłowe szczotkowanie i nieużywanie nici dentystycznej często przyspiesza odkładanie się płytki nazębnej, która z łatwością wchłania czynniki z zewnątrz i w ten sposób zmienia barwę.
Jak się przygotować do zabiegu wybielania zębów?
Zabiegowi mogą poddać się wyłącznie osoby ze zdrowymi zębami. Nakładane preparaty nie zadziałają w przypadku zmian próchniczych. Przeszkodą do rozjaśnienia uzębienia są także choroby dziąseł, nieleczone schorzenia przyzębia oraz wszelkiego rodzaju stany zapalne w obrębie jamy ustnej spowodowane przez infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. By właściwie się przygotować do zabiegu, powinno się wcześniej zdecydować na usuwanie kamienia. Dentysta przy pomocy urządzenia ultradźwiękowego pomaga pozbyć się osadów nagromadzonych wokół szyjek zębowych.
Co można wybrać: wybielanie z zastosowaniem nakładek czy lampy?
Jednym z najbardziej znanych sposobów poprawy barwy uśmiechu jest metoda nakładkowa. Wykorzystuje specjalną nakładkę wykonaną przez technika, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. Pierwszy zabieg odbywa się na fotelu dentystycznym, natomiast kolejne przeprowadzane są w domu. W ten sposób można rozjaśnić uśmiech w ciągu kilku dni. Inną możliwością jest wybielanie zębów przy użyciu lampy generującej odpowiednią wiązkę światła. Polega to na nałożeniu specjalnego środka i jego aktywacji za pomocą promieniowania. Efekt takiego zabiegu może utrzymywać się od dwunastu do trzydziestu sześciu miesięcy.
Od czego zależy koszt zabiegu?
Jeszcze do niedawna piękny, olśniewający uśmiech był postrzegany jako synonim luksusu. Dzisiaj na wybielanie zębów może pozwolić sobie większość osób, bo jego cena jest niska. Ostateczny koszt zależy przede wszystkim od zastosowanej metody. Nieco tańsze jest użycie nakładek, które pacjent nosi codziennie przez kilka godzin. Więcej trzeba zapłacić za zabieg z wykorzystaniem lasera. Jego zaletą jest jednak większa precyzja i brak nadwrażliwości pozabiegowej.
O czym pamiętać po wybielaniu zębów?
By jak najdłużej utrzymać efekt, trzeba stosować się do zaleceń wydanych przez stomatologa. Szczególną uwagę należy zwrócić na dietę, która powinna polegać na spożywaniu niebarwiących pokarmów i napojów. Można je zastąpić nabiałem, rybami, owocami i warzywami z małą ilością barwników. Nie bez znaczenia jest też rezygnacja z palenia papierosów na minimum czterdzieści osiem godzin po zabiegu, bo nikotyna może spowodować przebarwienia na świeżo wybielonym uzębieniu. Do mycia zębów najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem oraz łagodnej pasty, która zmniejszy dyskomfort odczuwany na skutek reakcji uzębienia na bodźce termiczne.
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym
Zabieg wybielania zębów może pomóc w oczyszczeniu ich z osadu, który z biegiem czasu przybiera nieestetyczną brązową barwę. Ważne, aby sięgać po dopasowane preparaty, które nie będą szkodliwe dla szkliwa. W klinice stomatologicznej Smile Studio w Poznaniu zajmujemy się wybielaniem zębów za pomocą różnych metod. Cena zabiegu zależy od techniki i stopnia skomplikowania przeprowadzanych czynności.