Leczenie kanałowe pod mikroskopem - Poznań

Leczenie kanałowe zębów, czyli leczenie endodontyczne stosuje się, kiedy miazga zęba (potocznie nazywana nerwem),  jest zainfekowana i występuje jej stan zapalny. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieleczona lub nieprawidłowo leczona próchnica. Nie leczenie miazgi zęba może doprowadzić do poważnych powikłań np. ropnia. Zanim skorzystasz z zabiegów stomatologii estetycznej takich jak wybielanie zębów, zakładanie licówek, czy też koron zębowych ważne jest by dokładnie wyleczyć wszystkie zęby.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem - korzyści

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu umożliwia dużo lepszy wgląd w pole zabiegowe. Dzięki powiększeniu które może wynieść aż 25 krotność poprawia się szanse na odnalezienie ujść wszystkich kanałów, precyzyjne opracowanie oraz wypełnienie systemu korzeniowego. Dokładniejsze oczyszczenie systemu korzeniowego w zębie zwiększa szanse przetrwania zęba w kolejnych latach. Z myślą o zapewnieniu oczekiwanych efektów w klinice Smile Studio w Poznaniu leczenie endodontyczne odbywa się z wykorzystaniem modelu Carl Zeiss Extaro 300, zestawu do płynnej gutaperki oraz RVG Carestream.

Endodoncja leczenie kanałowe pod mikroskopem - Poznań

Nasze gabinety wyposażone są m.in.: najnowszy model mikroskopu stomatologiczny firmy Carl Zeiss Extaro 300, zestaw do płynnej gutaperki oraz RVG Carestream

Endodoncja - leczenie kanałowe pod mikroskopem, leczenie endodontyczne kanałów korzeniowych - Poznań

Leczenie kanałowe pod mikroskopem krok po kroku

Zabieg rozpoczyna się od kompletnego pozbycia się chorej miazgi z wnętrza zęba, a więc z jego korzenia i komory. Usuwane zostają nerwy i naczynia krwionośne, następnie przy zastosowaniu płynów płuczących i specjalistycznych urządzeń, oczyszcza się i płucze kanały korzeniowe. Kolejnym etapem jest wypełnienie systemu korzeniowego gutaperką (naturalny, termoplastyczny polimer) która jest podgrzewana i zapływa w kanały korzeniowe szczelnie je wypełniając. W zależności od skomplikowania zabieg może być przeprowadzony w trakcie jednej lub większej liczby wizyt (z reguły nie więcej niż 2 wizyty).

Cena leczenia endodontycznego oraz jego trwałość

Koszt zabiegu jest zróżnicowany i zależy od ilości kanałów w zębie. Na cenę zabiegu ma także wpływ czy leczenie kanałowe przebiega po raz pierwszy (leczenie pierwotne) czy ząb musi być leczony ponownie kanałowo (leczenie powtórne). Warto pamiętać także o tym, że na wieloletnie powodzenie po leczeniu kanałowym ma bardzo duży wpływ szczelna odbudowa zęba. Dobór odpowiedniej metody odbudowy zęba jest uzależniony od ilości pozostałych tkanek własnych zęba i jest przedstawiany pacjentowi na wizycie konsultacyjnej.

"Własny ząb jest zawsze bardziej cenny niż najlepsza odbudowa protetyczna."

Endodoncja mikroskopowa - leczenie kanałowe

W dzisiejszych czasach endodoncja stomatologiczna stosowana jest nawet w przypadku z pozoru nieodwracalnych zmian próchniczych, które dotknęły kanałów korzeniowych, co pozwala na uniknięcie konieczności usunięcia chorego zęba, dzięki czemu uśmiech pacjenta jest wolny od ubytków. W centrum stomatologii Smile Studio Poznań zajmujemy się leczeniem endodontycznym z pomocą nowoczesnego mikroskopu. Jest to całkowicie bezbolesne i daje możliwość na niezwykle precyzyjne opracowanie kanałów.

Każdy zabieg rozpoczyna się od badania stanu uzębienia pacjenta z wykorzystaniem metody RTG. Zdjęcie rentgenowskie pozwala na uzyskanie dokładnego obrazu stanu wewnątrz uzębienia pacjenta. W leczeniu endodontycznym dentysta - lekarz stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe kanałów korzeniowych, gwarantujące komfort zabiegu. Dzięki niemu nawet dzieci czy bardziej wrażliwe osoby unikną stresu, odwiedzając nasz gabinet. Dodatkowo nasz personel zawsze troszczy się o przyjazną atmosferę w trakcie wizyty.

Mikroskop pozwala na precyzyjne usunięcie chorej miazgi z kanału zębowego. Następnie w powstałej szczelinie umieszcza się specjalny materiał uzupełniający gutaperkę. Dzięki niej możliwe jest szczelna izolacja kanału i przywrócenie zęba do dawnej formy. Pracę wykonujemy przeważnie w ciągu jednej wizyty, niekiedy - w przypadku poważniejszych zmian, czas leczenia kanałowego może się wydłużyć do 2 lub 3 wizyt. Jest to uzależnione głównie od rodzaju leczonego zęba, a także stopnia zaawansowania choroby.

Endodoncja - Szczegółowe informacje

Termin endodoncja wiele osób stosuje zamiennie z leczeniem zachowawczym, co nie jest precyzyjne. Ten dział stomatologii zajmuje się wyłącznie zmianami występującymi w obrębie miazgi zęba, potocznie zwanej nerwem. Początki leczenia kanałowego sięgają drugiej połowy XIX wieku, kiedy to zaczęto stosować roztwór kokainy do blokowania przewodnictwa nerwów w obrębie żuchwy. Jednak dopiero od lat 30. XX wieku miał miejsce poważny rozwój endodoncji do stanu umożliwiającego uniknięcie ekstrakcji zęba.

Przez następne dekady stomatologia rozwinęła się w znacznym stopniu, głównie dzięki wynalezieniu nowoczesnej aparatury zabiegowej, umożliwiającej osiągnięcie o wiele lepszych rezultatów niż w przypadku metod tradycyjnych. Jednym z przełomów było opracowanie mikroskopu endodontycznego, którego najnowszą wersję wykorzystujemy w naszej placówce. Przy pomocy tego urządzenia lekarz zyskuje dokładniejszy widok kanału zębowego niezbędny m.in. do precyzyjnego określenia długości nerwu. Przekłada się to też na największą precyzję przy usunięciu chorej miazgi.

Przed leczeniem kanałowym lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, w celu zdobycia jak największej ilości informacji na temat stanu jego zdrowia. Na szczęście jednak istnieje bardzo mało przeciwwskazań do wykonania zabiegu endodontycznego. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów z grupy ryzyka z chorobami nerek, serca, naczyń, stawów czy z zaburzeniami endokrynologicznymi. Z kolei posiadacze aparatów ortodontycznych wbrew powszechnej opinii nie muszą unikać tej metody leczenia. Po leczeniu endodontycznym należy przestrzegać wytycznych lekarza dotyczących higieny jamy ustnej w celu zachowania jak najdłużej żywotności zęba.

Leczenie kanałowe w Smile Studio

Dokładamy wszelkich starań, aby każdemu z naszych pacjentów zawsze zapewnić usługi na najwyższym poziomie. W placówce korzystamy z nowoczesnej aparatury medycznej, a także innowacyjnych metod leczenia endodontycznego i innych zabiegów z zakresu stomatologii. Nasi specjaliści nieustannie śledzą nowinki branżowe i uczestniczą w seminariach naukowych, przez co są zawsze na bieżąco z aktualnym stanem wiedzy ze swojej dziedziny.

W gabinecie Smile Studio w Poznaniu zabiegi wykonywane są z wykorzystaniem sprawdzonych narzędzi m.in. koferdamu. Jest to specjalna nakładka izolacyjna, która zapewnia zabezpieczenie leczonego zęba przed atakiem bakterii z zewnątrz. Dzięki niej można też uniknąć ryzyka związanego z przedostaniem się złamanych narzędzi do jamy ustnej. Wbrew pozorom takie sytuacje zdarzają się często w trakcie leczenia kanałowego. Niestety, nadal wielu lekarzy bagatelizuje ten problem i ze względu na oszczędność i skrócenie czasu pracy rezygnuje z używania koferdamu.

Poza zabiegami z zakresu endodoncji proponujemy też wiele innych, nowoczesnych form leczenia dentystycznego. Szczególnie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty protetycznej, obejmującej zakładanie korony, licówki czy mostka. Ważnym obszarem działalności gabinetu jest także stomatologia estetyczna, w której zakres wchodzi między innymi wybielanie zębów. Pełna oferta dostępna jest na naszej stronie. Rejestracja nowych pacjentów możliwa jest za pośrednictwem maila, zachęcamy też do skorzystania z infolinii lub odwiedzenia placówki osobiście. Zatroszcz się o swoje zęby i umów na wizytę jeszcze dziś!

TOP