Protetyka

Protetyka stomatologiczna to zabiegi mające na celu odtworzenie utraconych zębów. Dzięki protetyce możemy zmieniać kształt, kolor oraz wielkość zębów. Dzięki nowoczesnej technologii komputerowej CAD/CAM można dopasować idealnie przyleganie wewnętrznej części korony do tkanek twardych zęba.

Z pomocą protetyki dentysta - lekarz stomatolog zajmuje się poprawą kosmetyki własnych zniszczonych zębów oraz odbudową utraconych zębów Pacjenta.

Licówki

Licówki porcelanowe, czyli cienkie płatki ceramiki nakleja się na przednie powierzchnie zębów. Wystarczy tylko od 0.5 do 0.75 mm ceramicznej płytki, aby ząb nabrał idealnego kształtu i oczekiwanego koloru.

Są wytrzymałe a ich barwą, stopień przezierności, połysk oraz sposób odbijania światła idealnie naśladują naturalne szkliwo zębów. Dzięki nim nowy uśmiech pozostaje niezmiennie biały przez wiele lat.

Korona

Kiedy próchnica zniszczy ząb w tak dużym stopniu, że jego naprawa nie jest możliwa, najlepiej zastąpić go uzupełnieniem w postaci korony zębowej. Kształt, kolor oraz wielkość korony są w stanie naśladować naturalnie wyglądający ząb. Korony pełnoceramiczne ze względu na wysokie walory estetyczne proponowane są Pacjentom do rekonstrukcji uzębienia w strefie estetycznej.

Mosty

Most może być zalecany w przypadkach, gdy brakuje jednego lub więcej zębów. Szpary pozostałe po brakujących zębach powodują rotację pozostałych zębów lub ich przesunięcie do wolnych przestrzeni, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem. Zaburzenia równowagi spowodowane brakującymi zębami mogą także być przyczyną chorób dziąseł i stawu skroniowo-żuchwowego.

Inlay / Onlay / Overlay

Są to wkłady z materiału kompozytowego lub porcelany, wykonywane poza jamą ustną pacjenta (w laboratorium dentystycznym), dokładnie odwzorowujące powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych. Mogą obejmować jedną lub kilka powierzchni zęba.

Wypełnienia takie zastępują tradycyjne wypełnienia i są od nich wytrzymalsze i trwalsze. Dbając o jak najlepszy końcowy efekt estetyczny, w naszej praktyce wykorzystujemy jedynie materiały najwyższej jakości dopasowywane do zębów pacjentów, a cały zabieg wykonujemy całkowicie bezboleśnie zazwyczaj podczas dwóch wizyt.

Protezy

W wielu przypadkach niestety uzupełnienie dużych braków zębowych nie jest możliwe przy pomocy mostów. W takiej sytuacji proponujemy Państwu alternatywne dla mostu jaką jest proteza ruchoma. Oferujemy protezy całkowite, szkieletowe, typu overdenture czy natychmiastowe.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zęby, w których nastąpiła duża utrata tkanek spowodowana rozległym ubytkiem próchnicowym, opracowaniem zęba do leczenia kanałowego, czy też mechanicznym złamaniem korony wymagają odbudowy i wzmocnienia wkładem koronowo-korzeniowym przed osadzeniem korony bądź mostu.

Przebieg wizyt

Przebieg kolejnych wizyt różni się w zależności od wybranego rozwiązania protetycznego oraz zakresu leczonego obszaru.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zawsze trzeba uzupełniać braki zębowe?

Braki zębowe, nawet pojedyncze, należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od momentu utraty zęba. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego układu żucia. Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich (przechylanie, obracanie się) i "wydłużania się" dążących do kontaktu zębów przeciwstawnych. To wszystko może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Inne powikłania to: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni, jak również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.

Jakie są wskazania do wykonania koron?

Wskazaniem jest duże zniszczenie tkanek zęba oraz niezadowalający wygląd estetyczny zęba. Kiedy próchnica zniszczy ząb w tak dużym stopniu, że jego naprawa nie jest możliwa, najlepiej zastąpić go uzupełnieniem w postaci korony.

Jaka jest różnica pomiędzy koroną licowaną a pełnoceramiczną?

Różnica polega na materiale użytym do wykonania korony protetycznej: korony licowane porcelaną składają się z metalowego szkieletu, na którym napalana jest porcelana, natomiast korony pełnoceramiczne wykonane są w całości z porcelany, charakteryzują się one najlepszym możliwym efektem estetycznym. W przypadku koron na podbudowie metalowej nigdy nie uzyska się tak estetycznego efektu jak przy koronach pełnoceramicznych. Głównym powodem do tego jest metal, który nie przepuszcza światła oraz tworzy silne przebarwienia w okolicy dziąsła. Poza tym metal może czasem wywołać reakcje alergiczne u pacjentów.

TOP