
Wielu pacjentów używa zamiennie terminów dentysta i stomatolog. Nie każdy ma jednak świadomość, że jest to błędem. W rzeczywistości oba pojęcia odnoszą się do nieco innych profesji lekarskich. W poniższym wpisie postaramy się wyjaśnić podstawowe różnice między nimi. Dowiedz się, czy dentysta to lekarz i czy prawdą jest, że stomatolodzy mogą praktykować leczenie w szerszym wymiarze. Zapraszamy do lektury!
Jaka jest różnica między dentystą a stomatologiem?
Zanim przejdziemy do omówienia zadań dentysty i udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy stomatolog to lekarz, przyjrzymy się różnicom między profesjami. W wielu krajach Europy od lat są to dwa odrębne zawody. Tak jest np. w Wielkiej Brytanii. O ujednoliceniu nazewnictwa w języku polskim zadecydowano wraz z momentem przystąpienia naszego państwa do Unii Europejskiej. Przed 2004 rokiem wszystkie osoby, które odbyły studia stomatologiczne, uzyskiwały stopień lekarza stomatologa. Obecnie ukończenie szkoły wyższej na kierunku stomatologia uprawnia do posługiwania się tytułem dentysty. To z tego względu wynikają rozbieżności między specjalistami.
Kto ma prawo do wykonywania zawodu dentysty?
Obecnie nie istnieje podział na dentystę i stomatologa. Osoba, która ukończy studia medyczne na kierunku stomatologicznym, uzyskuje prawo do wykonywania zawodu dentysty oraz stosowania leczenia zgodnie ze zdobytą wiedzą. Zarówno jeden, jak i drugi tytuł zawodowy wiążą się z takimi samymi uprawnieniami lekarskimi. Warunkiem jest odbycie kształcenia koncentrującego się na zagadnieniach z zakresu stomatologii. Studia trwają pięć lat i kończą się otrzymaniem dyplomu. Po ich zakończeniu należy też zdać lekarski egzamin dentystyczny, którego wynik decyduje o wyborze konkretnej specjalizacji takiej jak np. chirurgia szczękowo-twarzowa, protetyka czy ortodoncja. Absolwenci są też zobowiązani do odbycia dwunastomiesięcznego stażu, który może stanowić wstęp do dalszej kariery zawodowej.
Czym dokładnie zajmuje się dentysta?
Jest to lekarz, który specjalizuje się w profilaktyce oraz leczeniu chorób związanych z uzębieniem, szczęką oraz z tkankami miękkimi jamy ustnej. Pacjenci najczęściej zgłaszają się do niego z bólem zęba, krwawiącymi dziąsłami, stanem zapalnym przyzębia, ale nie tylko. Do gabinetu stomatologicznego można udać się także w sytuacji, kiedy występuje problem z nadwrażliwością szkliwa na bodźce termiczne, zatrzymanymi zębami mądrości czy z różnego rodzaju zmianami chorobowymi takimi jak torbiele, nowotwory.
Przykładowe czynności, jakie wykonują lekarze dentyści to:
- leczenie zębów mlecznych i stałych,
- wybielanie zębów,
- usuwanie kamienia nazębnego,
- leczenie kanałowe chorób miazgi zęba,
- uzupełnianie utraconych lub zniszczonych zębów,
- leczenie schorzeń błon śluzowych jamy ustnej.
Na czym jeszcze polega praca stomatologa?
Lekarze stomatolodzy zajmują się nie tylko usuwaniem zębów czy przywracaniem im naturalnego, białego koloru. W zależności od zdobytej specjalizacji mogą też leczyć wady zgryzu i rekonstruować uzębienie do właściwego położenia w łuku zębowym. Wielu z nich przeprowadza też zabiegi wszczepienia implantów, które mogą pozwolić uzyskać naturalny uśmiech oraz przeciwdziałać problemom związanym z zanikiem tkanki kostnej. Do stomatologów trafiają także pacjenci z paradontozą, która nieleczona może prowadzić do rozchwiania zębów i wielu groźnych powikłań. Dentysta może również szybko zareagować, jeśli zauważy początki chorób przyzębia, które swoim zasięgiem obejmują tkanki miękkie otaczające szyjki i korzenie zębowe.
Do kogo udać się z chorym zębem: do dentysty czy stomatologa?
Podczas poszukiwań specjalisty nie należy kierować się wyłącznie jego tytułem zawodowym. Warto pamiętać, że istotna jest także specjalizacja. Klinika stomatologiczna Smile Studio w Poznaniu to miejsce, w którym dentyści zajmują się leczeniem i diagnostyką stanu zębów oraz wielu innych struktur wchodzących w skład twarzoczaszki. Lekarze pracujący w centrum stomatologii wykonują ekstrakcje zębów, naprawiają szkliwo, a także usuwają patologiczne zmiany w obrębie jamy ustnej.